پوستر کنگره
شماره حساب دومین کنگره ملی شتر

شماره حساب دومین کنگره ملی شتر

1563968/20 بانک ملت به نام دانشجویان شبانه دانشگاه هرمزگان

آمار بازدید سایت
بازدید امروز :
33
بازدید دیروز :
22
بازدید کل :
40694
پوستر جشنواره ملی شتر

آرم کنگره

پیام مسئولین کنگره

بسم الله الرحمن الرحیم

«أفلاینظرون إلی الابل کیف خلقت»(الغاشیه-17)

 

پديده كم آبي ، گرم شدن زمين و بيابان زائي از جمله عوامل مهمی هستند که نیاز به توجه ویژه دارند. شتر حیوانی است مقاوم که خداوند متعال از آن به عنوان عبرت خلقت یاد نموده وپیشینه اهلی شدن 4000 سال قبل از میلاد را دارد. شتر متعادل كننده رابطه دام با مرتع بوده، سبب تبديل گياهان باارزش غذايي كم به فرآورده بسيار با اهمیت شده و شتر می تواند برای بیابان زدایی، ایجاد اشتغال پایدار در مناطق محروم، تولید محصولات ارگانیک، تولید فرآورده های بیولوژیک و غذاهای فراسودمند با رویکرد داروئی مورد استفاده قرار گیرد.

با در نظر گرفتن گسترش روز افزون شرایط سخت محیطی، یکی از شاخص های انتخاب برای مقابله با این شرایط، انتخاب دامی با پتانسیل مقاومت به این شرایط و زیست سازگار بودن به این محیط می باشد .که شتر نمونه بارز این مهم است . اما استفاده از این موهبت الهی نیاز به عظم جدی دارد. تا از پتانسیل های این دام در ابعاد وسیع استفاده شود. منطبق با این اهداف و بنا به ضرورت، انجمن علمی شتر ایران، تاسیس گردید. که در دوره ای کوتاه جهت نیل به اهداف مذکور فعالیت های چشگیری داشته است. اما هنوز راه طولانی است و مسیرهای متنوعی می بایست پیموده شود.

مسئولین دست اندکار توسعه شتر کشور بر خود فرض می دانند تا در راستای تولید علم منطبق بر دانش بومی و جهت شکوفایی ابعاد مختلف پتانسیل های شتر در جهت نیل به اهداف ذیل گام بردارند: بررسی مسائل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، جغرافیایی، امنیتی، ورزشی و اکوتوریسم مرتبط با شتر، افزایش دانش شتر داری سنتی، توسعه تشکل ها و تعاونهای مربوط، ارتباط شتر با مرتع، محیط زیست و منابع طبیعی، توسعه شتر داری نوین و تولید محصولات ارگانیک و فراسودمند، سیستم نوین بازار یابی محصولات شتر، سرمایه گذاری و ساماندهی قوانین حمایتی در سطوح مختلف، توسعه دانش نوین در مدیریت تغذیه، تولید مثل و اصلاح نژاد گله های شتر، تولید فرآورده های بیولوژیک از محصولات شتر، و در نهایت نگاه ویژه به بهداشت و شناخت بیماریهای شتر

بنابر وظیفه و براساس قطعنامه های پایانی همایش منطقه ای اولویتهای تحقیقاتی شتر ( فروردين 1388 ، مشهد مقدس ) و اولین کنگره ملی شتر (فروردین 1391، مشهد مقدس) انجمن علمی شتر ایران موظف است کنگره های دوره ای خود را برگزار نماید. لذا با توجه به ضرورت پرورش شتر در مناطق بیابانی و بیابانهای ساحلی و نظر به توجه ویژه مسئولین محترم استان هرمزگان و مسئولین محترم توسعه سواحل مکران، مقرر گردید، دومین  کنگره ملی شتر در این استان برگزار گردد. امید است با استعانت از ایزد منان با حضور فعال محققین ، اساتید و دانشجویان ارجمند، کارشناسان و صاحب نظران گرامی، دامداران عزیز و مسئولین و دست اندکاران  محترم، دستاوردهای مد نظر جهت ارتقاء و توسعه شترداری کشور حاصل گردد.

 

تاریخ : ۱۳۹۵/۴/۱۹